کودکان بدسرپرست و بی سرپرست یکی از واقعیت های تلخ جامعه هستند؛ جایگاه این کودکان کجاست؟

یکی از واقعیت های تلخ جامعه معضل کودکان بدسرپرست و یا بی سرپرست است. ریشه ی این معضل به خانواده و جامعه مربوط می شود.
کودکان بی سرپرست یا بدسرپرست یا والدین خود را از دست داده اند و یا والدینی دارند که رفتار درستی با این کودکان ندارند.
این کودکان چون در نهاد خانواده تربیت نمی شوند و رشد پیدا نمی کنند آینده مبهمی در انتظارشان است چرا که سرپرستی ندارند تا نحوه درست زندگی کردن را به آنها آموزش دهد. کودکان بی سرپرست و بدسرپرست برای ادامه تحصیل، کاریابی، روابط اجتماعی و ... همواره دچار بحران هویت و شخصیت می شوند و در برقراری روابط اجتماعی با دیگران نیز قطعا با مشکلاتی روبرو خواهند شد.
عدم حضور والدین این کودکان را دچار بحران های زیادی می کند. کودکان بی سرپرست و بدسرپرست دچار افسردگی، ترس، هراس از وابستگی، عدم اعتماد به نفس و ناتوانی در برقراری روابط اجتماعی می شوند و این بحران ها و هراس ها تا مادامی که کسی سرپرستی آنها را به عهده نگیرد با خود یدک می کشند.
 از هم گسیختگی خانوادگی باعث می شود کودکان بی سرپرست شوند. یکی از این عوامل جدایی و طلاق است که بنیان خانواده را متلاشی می کند و کودکان چار نقصان های زیادی می شوند. تمام رفتارهای و آسیب های اجتماعی که در فرزند بروز پیدا می کند در واقع نشات گرفته از آسیب های خانوادگی است که باعث بروز رفتارهای منفی در کودکان می شود.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال1359سازمان بهزیستی تاسیس شد خدمات عمده بهزیستی شامل خدمات حمایتی، پیشگیری، توانبخشی و بازتوانی است. به دلیل تاکید نظام بر حفظ بافت خانواده سعی بر این است تا فرزندان مراکز شبانه روزی با پرداخت مقرری به خانواده هایشان سپرده شوند.
امروزه کلیه مراکز نگهداری از فرزندان بی سرپرست یا بد سرپرست به صورت مستقیم یا غیر مستقیم زیر نظر سازمان بهزیستی کشور فعالیت می کنند.در چند ساله اخیر سعی در تحویل فرزندان به خانواده های متقاضی با استفاده از تغییر و تصحیح قانون فرزند خواندگی می باشد.
 کودکی که گناه خویش را بدون پرسش ما به گردن می گیرد در حال گذراندن نخستین گام های قهرمانی است.
هنرمندان کودکانِ بدسرپرست را در آغوش می‌گیرند
پویش اهالی هنر و رسانه در حمایت از کودکان بدسرپرست با شعار «بدسرپرست تنهاتر است» آغاز به کار کرد.
نامه هنرمندان همزمان با سالروز شهادت بزرگ حامی کودکان بی‌پناه منتشر شد و به دنبال انتشار این نامه؛ پویش اهالی هنر و رسانه در حمایت از کودکان بدسرپرست با شعار «بدسرپرست تنهاتر است» آغاز به کار کرد.
همه ما بارها با خبرها و صحنه‌های دردآوری از مورد ستم قرار گرفتن یک کودک بی‌پناه روبه‌رو شده‌ایم، کودکانی که توسط پدران و مادران بی صلاحیت و گرفتار اعتیاد خود، در معرض انواع آسیب‌ها هستند. هدف این پویش حمایت از کودکان معصومی است که آگاهانه یا نا آگاهانه توسط اولیا و سرپرستان خود در شرایط سخت و دشواری قرار می‌گیرند. کودکانی که به‌اصطلاح رایج «بدسرپرست» خوانده می‌شوند و همواره در معرض خطر بزه دیدگی و بزهکاری قرار دادند.
 «بدسرپرست تنهاتر است»، در قانون مربوط به کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست (مصوبه 10/07/1392 مجلس شورای اسلامی) قانون‌گذار، برای اولین بار به سرپرستی سپردن کودکان بدسرپرست را که دارای والدین فاقد صلاحیت هستند، تجویز نموده است. لکن متاسفانه به خاطر عدم نظارت و رصد دائمی می‌بینیم که بسیاری از فرزندان معصوم توسط خانواده گرفتار با فقر، بی‌سوادی و انواع آسیب‌های اجتماعی رسماً مورد آزار و استثمار قرار می‌گیرند و فعالان اجتماعی یا هرگز از چنین مواردی مطلع نمی‌شوند و یا به فرض اطلاع با سخت گیری‌های بسیاری در احراز عدم صلاحیت والدین و سپردن این قبیل کودکان به خانواده‌های متقاضی فرزندخواندگی روبرو هستند.
رؤیا تیموریان یکی از هنرمندان همراه با پویش «بدسرپرست تنهاتر است» حمایت از کودکان بی پناه و بدسرپرست را وظیفه‌ای انسانی می‌داند و می‌گوید: «سالانه خبرهای ناگواری از آزار کودکان معصومی که زیر شکنجه جان می‌دهند و پناهگاهی ندارند می‌شنویم و افسوس می‌خوریم، حال‌آنکه می‌توانیم با تصویب قانون و نظارت بر زندگی کودکان معصوم، مانع این اتفاقات دل‌خراش باشیم.»
به گفته او «ما می‌توانیم با حمایت از کودکان، حد و مرزی معین برای خانواده‌ها قائل شویم و به آنها آموزش دهیم که کودک جسم و شیء متعلق به آنها نیست تا هرطور که صلاح می‌دانند با او برخورد کنند.»
در آیین‌نامه ساماندهی کودکان کار و خیابان، یازده ارگان موظف به پیگیری حقوق کودکان شده‌اند و این در حالی است که در بسیاری از موارد دستگاه‌های اجرایی نسبت به وظایف قانونی خود آگاهی ندارند و همواره شاهد اخبار ناگواری در زمینه کودک‌آزاری، بزه‌کاری بچه‌ها و تعرض به آن‌ها هستیم؟
پویش «بدسرپرست تنهاتر است» در تحریریه هفته نامه تهران شهر شکل گرفته است و اعضای این نشریه با توجه  به شرایط ناگوار کودکان بدسرپرست تصمیم گرفتنه اند با همراهی، اهالی هنر و رسانه، فعالان اجتماعی، ورزشکاران و متخصصان حقوق کودک، در جهت حمایت از این کودکان درخواستی را مبنی بر اصلاح قوانین مربوط به آنها و نیز نظارت دائمی بر زندگی بچه‌ها توسط دستگاه‌های مسئول، به مسئولان تقدیم کنند تا حمایت از این کودکان در شرایط بهتری قرار گیرد.
به همین منظور نامه‌ای خطاب به مسئولان ارشد نظام جمهوری اسلامی به نگارش درآمده که در ایام شب‌های قدر و همزمان با سالروز شهادت بزرگ حامی کودکان بی پناه منتشر خواهد شد.
تاکنون هنرمندانی همچون رؤیا تیموریان، مسعود رایگان، نیوشا ضیغمی، کتایون ریاحی، فاطمه معتمد آریا، عموهای فیتیله ای، ملیکا زارعی، اشکان خطیبی، حسین یاری، حبیب رضایی، آزیتا حاجیان، آزاده صمدی، مهران رجبی، کیانوش عیاری، فریدون آسرایی، عبدارضا اکبری، رضا ناجی، رضا رویگری، مسعود آب پرور، عباس رافعی، مسعود اطیابی، شهر سلطانی، رسول نجفیان، پیمان قاسمخانی، رضا فیاضی، شهراره رخام، هومن سیدی، الهام پاوه نژاد، سعید آقاخانی، سیما تیرانداز، رضا کاظمی، حسین رفیعی، شهرزاد عبدالمجید، مریم نشیبا، نیما رییسی، فلور نظری، شهرام حقیقت دوست، مجید مظفری، شبنم قلی خانی، بهاره رهنما، علیرضا خمسه، امیر حسین رستمی و ... با حمایت از کودکان بدسرپرست به این پویش پیوسته­‌اند